jak-oszczedzac-prad

Obniżanie rachunków za prąd dzięki Smart Home

W czasach gdy rośnie liczba produktów zasilanych prądem, zmniejszenie jego zużycia może przynieść duże oszczędności. Zmiany, zachodzące na terenie Unii wręcz wymuszają tworzenie produktów o mniejszej mocy. Niektóre sprzęty AGD takie jak kuchenka czy piekarnik gazowy zaczynają być wypierane przez zamienniki na zasilane elektrycznie. Jak w tych czasach obniżyć rachunki za prąd?

Oszczędzanie energii

ogrzewanie podłogowe sandersystemPierwszą ważną rzeczą pozwalającą na zmniejszenie zużycia energii jest modernizacja. Produkty wiekowe, tworzone pod kątem dużego poboru prądu powinny zostać zastąpione nowoczesnymi. Może się wydawać, że wyposażenie takie jak odkurzacz, który ma mniejszą moc, jest słabsze. Nie jest to pogląd prawdziwy. Tak jak w przypadku samochodów, kilka nowoczesnych modyfikacji sprawia, że są oszczędniejsze i mają podobne osiągi.

Które produkty wymienić w pierwszej kolejności? Żeby obniżyć rachunki za prąd warto zacząć od rzeczy pobierających go najwięcej. Odkurzacz, komputer, telewizor i pralka. Jeśli są stare, należałoby zainwestować w ich wymianę. Im prędzej się na to zdecydujemy, tym szybciej zaczniemy oszczędzać.

Smart Home a oszczędzanie prądu

Nowością na rynkach w Polsce stają się systemy smart home. Są to rozwiązania montowane bezpośrednio w instalacji elektrycznej wewnątrz ścian lub na gniazdach. Pozwalają one na inteligentne sterowanie domem. Po zainstalowaniu aplikacji w telefonie pokazują ogrom możliwości. Zdalna kontrola gniazd oraz oświetlenia to jedna z nich. Czasowa regulacja podłączonych sprzętów pozwala obniżyć rachunki za prąd. Przykładowo listwa, do której podłączone są zasilacze do komórek i telewizor wyłączana na noc generuje oszczędność kilku procent w skali roku.Jak obniżyć rachunki za prąd? Wymiana starego sprzętu AGD na nowy to podstawa. Dodatkowo inwestycja w systemy inteligentnego zarządzania domem typu smart home. Dzięki nim oprócz wygody uzyskamy również mniejsze zużycie prądu w skali roku. Modernizacje, mimo że kosztowne na pewno się zwrócą.