Rzeszów

Projekt ogrzewania podłogowego

Bez względu na to, w jakim regionie Polski (Rzeszów i okolice – Przemyśl, Stalowa Wola, Mielec, Tarnobrzeg, Krosno, Dębica, Jarosław, Sanok, Jasło, Łańcut, Przeworsk, Ropczyce, Nisko, Leżajsk, Lubaczów, Nowa Dęba, Ustrzyki Dolne, Kolbuszowa, Strzyżów, Brzozów itp. – lub inne miejsce w kraju) planujesz obecnie instalację profesjonalnie wykonanego ogrzewania podłogowego. Zwrócić uwagę należy przede wszystkim na prawidłowy, pieczołowicie wykonany projekt. Najlepiej, jeśli w tym celu wynajmiemy specjalistę, który weźmie pod uwagę wszystkie zmienne. Z samą instalacją sytuacja wygląda już prościej – można ją przeprowadzić nawet samodzielnie, krok po kroku śledząc instrukcję producenta instalacji podłogówki oraz materiałów wykończeniowych.

Jak wykonać projekt podłogówki?

Przeciętny użytkownik wyobraża sobie instalację ogrzewania podłogowego jako elementy grzejne zalane betonem (jastrychem). Jest to jednak tylko jeden z rodzajów dostępnego na rynku ogrzewania podłogowego. I właśnie w dopasowaniu technologii grzewczej leży największy problem dla laika. Zamawiając jednak usługi projektanta nie będzie z tym problemu – czy to na etapie planowania budynku czy też w przypadku remontu jednego (lub wszystkich) pomieszczeń w starym budynku.

W starszych budynkach istnieje prawdopodobieństwo, że tradycyjne ogrzewanie podłogowe w technologii mokrej może być zbyt wysokie i pomniejszać przestrzeń użytkową pomieszczenia; jednak w przypadku zastosowania podłogówki na sucho, problem ten znika. Sucha technologia ogrzewania podłogowego jest nie tylko niższa w zabudowie, ale również łatwiejsza i szybsza w instalacji oraz dużo lżejsza, przez co może być montowana w budynkach piętrowych (blokach, kamienicach, na stropach).

Ogrzewanie podłogowe Rzeszów
Projekt podłogówki Rzeszów

Osobną kwestią jest dobór technologii wykonania systemu grzewczego (np. ogrzewanie podłogowe elektryczne lub wodne). Wszystkie one posiadają niebywałe zalety oraz wady. Przykładowo opłaty za elektryczną podłogówkę w naszych warunkach będą znaczne. Nie możesz się zdecydować w tej kwestii? Doradzimy Ci!

Jaki materiał wybrać do wykończenia podłogówki?

Cała podłoga jest powierzchnią grzewcza podłogówki. Projektanci i wykonawcy muszą zadbać o to, by była ona odpowiednio zabezpieczona przed stratą ciepła w niewłaściwym kierunku. Z tego też powodu stosuje się specjalne izolacje kładzione na wyrównanej posadzce (styropianowe, wełniane), które współpracują jednocześnie z blachą termoizolacyjną lub u gorszej jakości producentów – folią . Inwestorzy często obawiają się, że nie będą mogli zastosować dowolnego materiału wykończeniowego. W obecnych czasach nie muszą się już martwić. Wystarczy odpowiednio dobrać materiał izolacyjny, jego grubość, rozmieszczenie i rozmiar rur grzewczych, by na podłogówce zamontować dowolny rodzaj wykończenia – od płytek kamiennych i ceramicznych, przez elastyczną wykładzinę, parkiet, aż po deski przykryte wykładziną dywanową.

Zapytaj naszych ekspertów o optymalny opór cieplny podłogi dla pomieszczeń w Twoim domu.

W jakich pomieszczeniach montuje się podłogówkę?

Jednym z pytań najczęściej zadawanych przez osoby pragnące zainwestować w podłogówkę jest „Czy ogrzewanie podłogowe można instalować w każdym pomieszczeniu?”. Wybierając wodne ogrzewanie płaszczyznowe w postaci podłogówki możemy być pewni, że charakteryzować się ono będzie dużą bezwładnością cieplną (długim nagrzewaniem się oraz długim stygnięciem). Rodzajem podłogówki, którym o wiele łatwiej sterować jest ten wykonany w technologii suchej (szczególnie przydatny do pomieszczeń wykorzystywanych nie na co dzień).

Pomieszczenia charakterystyczne kojarzące się z instalacja omawianej technologii grzewczej to przedpokój, kuchnia oraz łazienka. Wiąże się to bezpośrednio z pokryciem podłóg (przeważnie płytki). Jednak równie dobrze podłogówkę można zastosować w reszcie domu – sypialniach, salonie itp.