cena pompy ciepła

Cena pomp ciepła

W ostatnich czasach wzrosło zainteresowanie tematyką związaną z pompą ciepła oraz jej wydajnością. Niektóre sceptyczne głosy zostały wyparte przez fakty, które mówią o wysokiej opłacalności zakupu takiego urządzenia. Jak jest w istocie? Czy warto zakupić pompę ciepła, aby móc w spokoju przejść przez sezon grzewczy nie marznąć w kątach naszych mieszkań czy domów?

Rodzaje pomp ciepła

Na rynku wyróżniamy kilka rodzajów pomp ciepła, do których zaliczamy pompę wiatrową, wodną oraz gruntową. Pierwsza z nich nie potrzebuje dodatkowej instalacji do odbioru ciepła, jest więc najtańsza i najchętniej wybierana. W grę wchodzą dwa warianty tej pompy monoblok oraz split. Pierwszy może być zainstalowany w kotłowni bądź poza domem. Drugi rodzaj pompy powietrznej złożony jest z jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej, które są ze sobą połączone. Pompa wodna pobiera ciepło z wody gruntowej dzięki obecności dwóch studni głębinowych czerpalnej i zrzutowej. Jest droższą alternatywą ze względu na konieczność wykonania prac ziemnych. Ostatnim wariantem pompy jest pompa gruntowa pobierająca energię cieplną z gruntu wyposażona w kolektor pionowy bądź poziomy. Dobrze, aby grunt miał konsystencję gliny, gdyż kilkukrotnie zwiększa to wydajność. Pompy ciepła dobieramy na podstawie zapotrzebowania budynku na ciepło, jednocześnie biorąc pod uwagę moc grzewczą urządzenia.

Cena pomp ciepła

pompa ciepła cenaCena pompy ciepła jest uzależniona od kilku czynników. Można dokonać wstępnego kosztorysu przy pomocy programów komputerowych dostępnych w internecie, jednak wątpliwości należy skonsultować ze specjalistą. Oszacowując koszt pomp ciepła, bierzemy pod uwagę jego moc cieplną, ilość pobieranej energii i kwestię zapotrzebowania mieszkania na moc cieplną. Najdroższymi generatorami ciepła są pompy gruntowe wymagające odwiertów, a najtańszymi powietrzne, już od 6000 tysięcy złotych wzwyż bez montażu. Dużą rolę w cenie odgrywają jego parametry, które potrafią być bardzo zróżnicowane.

Opłacalność zakupu pomp ciepła

Jeśli właściciel budynku nosi się z zamiarem zmiany systemu grzewczego, warto by zainteresował się efektywnym rozwiązaniem, jakie daje pompa ciepła. Ponadto koszt zakupu pomp ciepła w ostatnich latach zmalał, co jest kolejnym motywem do podjęcia decyzji o kupnie modelu odpowiadającego naszym potrzebom. Firma wykonawcza zajmująca się montażem pompy ciepła zagwarantuje, że nasze dotychczasowe rachunki spadną o około 70 procent, a koszt inwestycji szybko się zwróci, co jest nadrzędnym aspektem popychającym do wyboru właśnie tej metody ogrzewania domu.

Szukasz wysokiej klasy pomp ciepła w niskiej cenie – poznaj ofertę i zapytaj o wycenę!