Kraków

Nowoczesne ogrzewanie podłogowe w Krakowie

W obecnych czasach często sięgamy po nowoczesne rozwiązania stosowane w inteligentnych budynkach. Jednak początków tego typu praktyk – jak ogrzewanie podłogowe – należy doszukiwać się już w Starożytnym Rzymie. Ówcześnie wykorzystywane sposoby na dostarczania ciepła do podłogi były bardzo drogie i było wyznacznikiem luksusu oraz pozycji społecznej. Obecnie jednak rozwój technologii przyczynił się automatycznie do zmniejszenia stawki za podłogówkę.

Instalacja cieplna w dowolnej technologii (mokrej lub suchej) montowana pod podłogą jest już standardem w niemalże każdym polskim domu czy mieszkaniu, i to nie tylko w pomieszczeniach, których wykończeniem podłogi są płytki czy kamień (łazienka/kuchnia/korytarz), a w każdym pomieszczeniu.

Ogrzewanie podłogowe Kraków
Ogrzewanie podłogowe Kraków

Ogrzewanie podłogowe Kraków

Inwestorzy decydujący się na instalację ogrzewania podłogowego w Krakowie lub najbliższych okolicach (Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim, Chrzanów, Olkusz, Nowy Targ, Bochnia, Gorlice, Zakopane, Skawina, Wieliczka, Andrychów, Trzebinia, Wadowice, Kęty, Myślenice, Kęty, Libiąż, Brzesko, Limanowa, Rabka-Zdrój i in.) i pozostałych województwach w Polsce, nie muszą obawiać się o standardy oraz ceny podłogówki. Jest ona wysoce efektywna oraz stosunkowo ekonomiczna.

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

W zależności od tego, jakie warunki panują w pomieszczeniu starego lub nowego budynku, w którym przeprowadzona zostanie instalacja podłogówki, tak powinien też wyglądać projekt ogrzewania podłogowego wykonany przez profesjonalnego projektanta.

A. Mokry system ogrzewania

B. Suchy system ogrzewania

Obie te technologie – ogrzewanie podłogowe w technologii suchej i mokrej wykorzystywane są w różnego typu budynkach oraz działają na nieco innej zasadzie. Mokry system jest bardziej rozpoznawalny, był wykorzystywany znacznie wcześniej. Cechuje się większą masą i wysokością (konieczne jest zalanie go jastrychem). Tego typu instalację grzewczą stosuje się na parterach. W przypadku montażu instalacji podłogówki na stropie, stosuje się suchy system. Ten jest nie tylko lżejszy, ale również o wiele łatwiejszy i szybszy w instalacji.

Mokry i suchy system ogrzewania odpowiednio dopasowany  do zastosowanego źródła ciepła (kondensacyjne kotły gazowe, pompy ciepła) będzie z powodzeniem działał przez wiele lat bez konieczności modernizacji. Szczególnie wtedy, gdy jego działanie będzie kompatybilne z innymi instalacjami w budynku połączonymi w inteligentny system. Sterowanie takie powinno spójnie działać na korzyść domowników.

Więcej na temat działania podłogówki dowiesz się tutaj: działanie podłogówki.