zalety ogrzewania podłogowego

Zalety ogrzewania podłogowego

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań grzewczych w Polsce, od kilku lat cieszących się niesłabnącym popytem jest wykorzystanie ogrzewania płaszczyznowego, głównie ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie płaszczyznowe typu ogrzewanie ścienne czy sufitowe jest jeszcze stosunkowo słabo znane i mało rozpowszechnione. Ogrzewanie podłogowe jest za to dużo bardziej popularne, na co mają wpływ wszechstronne zalety tego typu instalacji grzewczej.

Zalety ogrzewania podłogowego

Zalety ogrzewania podłogowego są podnoszone nie tylko przez inwestorów zastanawiających się nad zamontowaniem takiego typu ogrzewania u siebie ale także i przez zadowolonych użytkowników, którzy już od kilku lat mogą bez problemów wykorzystywać korzyści jakie płyną z podłogówki. Główne korzyści z podłogówki to przede wszystkim spore oszczędności finansowe. W jaki sposób ten system grzewczy je generuje? Otóż woda, jako czynnik grzewczy krąży w rurach umieszczonych pod podłogą w niższej temperaturze niż byłoby to w konwencjonalnych grzejnikach. Nawet mając niższa temperaturę podłogówka jest w stanie bez problemów zapewnić pełny komfort grzewczy w pomieszczeniach. Niższa temperatura przekłada się oczywiście bezpośrednio na mniejsze nakłady paliwowe, a co za tym idzie na mniejsze opłaty eksploatacyjne.

zalety ogrzewania podłogowegoEkonomiczne zalety podłogówki to także utrzymanie tzw. bezwładności cieplnej. Duża powierzchnie podłogi oraz wylewki jastrychowej, w której znajdują się przewody grzewcze nagrzewa się i w oparciu o zjawisko bezwładności uwalnia nagromadzone ciepło bardzo powoli ale systematycznie do pomieszczenia. Pozwala to na ogrzewanie domu w długo po tym, jak zaprzestaje się ogrzewania w kotle grzewczym. Opłacalność ogrzewania podłogowego jest więc bezsporna, niestety jednak coś za coś. Owo zjawisko bezwładności cieplnej i oddawanie ciepła przez dłuższy czas stanowiące zalety ogrzewania podłogowego przez niektórych uznawane jest za jego istotną wadę. Nie da się bowiem szybko regulować temperatury w pomieszczeniu. Jeśli je raz nagrzejemy to temperatura będzie się utrzymywać bardzo długo bez możliwości wychłodzenia, poprzez zatrzymanie grzania. Jednocześnie ogrzewanie bez grzejników konwencjonalnych nie pozwala na szybkie nagrzanie pomieszczenia, proces ogrzania wylewki i podłogi jest zdecydowanie dłuższy niż w tradycyjnych systemach.