ogrzewanie podłogowe a zmiękczacz wody

Ogrzewanie podłogowe a zmiękczacz wody

Systemy ogrzewania podłogowego stają się coraz bardziej popularne. Wynika to między innymi z atutów takich jak niewidoczność instalacji, równomierne rozchodzenie się ciepła i stosunkowo niewielka temperatura zasilania. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że czynnik grzewczy takiej instalacji powinien mieć określone parametry. Instalacja ogrzewania podłogowego jest zbudowana z szeregu materiałów, które dodatkowo wzajemnie na siebie oddziałują. Z tego względu konieczne jest kompleksowe podejście do tematu, uwzględniające medium grzewcze, którym najczęściej jest woda.

Jakość wody a ogrzewanie podłogowe

Woda uzupełniająca instalację grzewczą musi odpowiadać parametrom, które podają producenci kotłów. Zależą one zazwyczaj od konstrukcji kotła oraz wymaganego ciśnienia. Woda w instalacji nie może się pienić, powodować korozji elementów, powodować wytwarzania kamienia kotłowego. Osady, które wytrącają się w instalacji zmniejszają przewodnictwa cieplne, co obniża sprawność i jest powodem częstych awarii.

Wpływ twardej wody na ogrzewanie

Woda wodociągowa, którą najczęściej wypełniana jest instalacja może mieć nawet 28 stopni twardości w skali twardości niemieckiej, czyli ok. 500 mg/l węglanu wapnia. Na każdy wprowadzony do instalacji m3 wody, 0,54 dH (stopnie twardości) odkłada się 10 g kamienia kotłowego. Osady są wytrącane w miejscu, gdzie występuje najwyższa temperatura i najmniejszy przepływ wody. Przyjmuje się, że każdy 1 mm kamienia kotłowego w instalacji, powoduje czterokrotne zmniejszenie współczynnika przewodzenia ciepła, to ok. 5% strat i o 3-8% wzrost kosztów ogrzewania.

Instalacja ogrzewania podłogowego standardowo wykonana jest z rur o małych przekrojach ok. 12mm i licznych zagięć. Nie posiada zaworów spustowych poniżej jej poziomu. To, w połączeniu z kamieniem kotłowym jest bardzo dużym problemem.

Zmiękczacz wody – skuteczne odkamienianie wody

Co można zrobić z wodą, aby spełniała parametry odpowiadające instalacjom grzewczym? Najlepszym i można powiedzieć jedynym rozwiązaniem jest zamontowanie zmiękczacza do wody. Odkamieniacz wody zapewnia całkowite zmiękczenie wody, a co za tym idzie zapobiega powstawaniu kamienia kotłowego w instalacji.

Jaki zmiękczacz do wody wybrać?

W takiej sytuacji zmiękczacz wody powinien być dobrany przez eksperta, który będzie wiedział jaki model zastosować dla danego zapotrzebowania na wodę i jej twardości. Na rynku dostępnych jest wiele modeli. Zazwyczaj różnią się zastosowaną głowicą, elektroniką czy obudową. Można znaleźć zmiękczacze w cenie nawet od 1500 zł, jednak zazwyczaj są to słabe jakościowo „chińczyki”, które posiadają głowicę generującą duże straty w materiałach eksploatacyjny (sól i woda potrzebne do regeneracji). Decydując się na zakup zmiękczacza, warto wziąć pod uwagę, że jest to inwestycja na przyszłość. Najlepiej wybrać zmiękczacz, który zapewni minimalne koszty podczas eksploatacji i będzie pracował przez wiele lat. Pod tym kątem najwyższe miejsca w rankingach zajmują zmiękczacze wody EcoWater. Zazwyczaj są objęte 10-letnią gwarancją na całość i generują duże oszczędności. W porównaniu do innych zmiękczaczy to ok. 200-300 zł rocznie. Dodatkowo posiadają większą 1” głowicę oraz nowoczesną elektronikę. Montowane są na głównym przyłączu, dzięki temu zabezpieczają całość instalacji.