Podłogówka krok po kroku

Podłogówka krok po kroku

Co raz częściej doceniamy zalety ogrzewania podłogowego i dlatego gości ono co raz częściej w naszych domach i innych budynkach. Na pewno ludzie doceniają podłogówkę za oszczędności wynikające z tego systemu grzewczego, gdzie dzięki mniejszej temperaturze grzejnej (komfort grzewczy możemy uzyskać przy temperaturze czynnika grzewczego niższej nawet o 2°C w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania kaloryferowego) nieco obniżymy rachunki na ogrzewanie. Ogrzewanie podłogowe jest również korzystny, rozwiązaniem dla alergików gdyż przy podłogówce nie występuje zjawisko unoszenia kurzu tak więc może codziennie spokojnie odetchnąć. Inni też docenią ten system za estetykę ponieważ wszystkie elementy grzewcze schowane są pod podłogą, a my możemy dowolnie zaaranżować nasze pokoje.

Samodzielna instalacja ogrzewania podłogowego

Warto wiedzieć, że jeśli cały system ogrzewania zostanie zamontowany prawidłowo, to będziemy się cieszyć jego bezawaryjnością przez długie lata. Jeśli nie zamierzamy oddawać się w ręce fachowców i chcemy sami zainstalować ogrzewanie podłogowe w naszym domu to powinniśmy do tego się odpowiednio przygotować. Przecież nie chcemy zepsuć naszej podłogi w domu, nie wspominając już o dodatkowych kosztach jakie poniesiemy.

Kilka wskazówek dotyczących montażu podłogówki krok po kroku

Przy instalacji podłogówki, pamiętajmy, że rurki grzewcze powinniśmy rozkładać w miejscach gdzie będziemy chodzić, nie rozkładamy elementów systemu w miejscach gdzie będą stały meble ponieważ będzie to nieefektywne ogrzewanie, a my możemy doprowadzić to przegrzania i awarii systemu ogrzewania. Materiały do montażu dobierajmy też pod względem podłogi jaka ma być w danym pokoju, jak wiemy każdy materiał inaczej przewodzi ciepło i dlatego będziemy potrzebować czasem innych materiałów.

Jeśli przygotowujemy się do montażu ogrzewania podłogowego to warto też skonsultować się z różnymi fachowcami, którzy mają wiedzę na temat montażu i na pewno doradzą nam na co szczególnie musimy zwracać uwagę. Konsultant pomoże nam też na pewno przy obliczeniu różnych parametrów potrzebnych by podłogówka efektywnie spełniała swe zadanie, a będziemy potrzebowali następujących danych: współczynnik przenikania ciepła, parametry wentylacji, zapotrzebowanie poszczególnych pomieszczeń na ciepło itp.

Ogrzewanie podłogowe krok po kroku
Ogrzewanie podłogowe krok po kroku

Jeśli już mamy wszystkie potrzebne dane oraz zakupione materiały to możemy tak przygotowani przystąpić do montażu systemu ogrzewania podłogowego. Naszą pracę powinniśmy rozpocząć od przygotowania powierzchni i jej wyrównania. Jeśli nie wykonamy tej pracy to wszelkie krzywizny mogą w przyszłości nieodwracalnie uszkodzić części instalacji grzewczej. Po wyrównaniu naszej powierzchni możemy przystąpić do rozłożenia warstwy folii polietylenowej. Kolejną częścią będzie rozłożenie izolacji brzegowej przy ścianach. Pamiętajmy o tym, by pozostawić kilka centymetrów więcej izolacji, aż do wysokości późniejszej wylewki.

Następnie możemy przystąpić do rozłożenia warstwy styropianu (np. prefabrykowanych płyt wytłoczonych w celu lepszego ułożenia rurek grzewczych) lub warstwy mineralnej o grubości do 10 centymetrów, a kolejną częścią będzie warstwa izolacji refleksyjnej (może to być folia aluminiowa). Po tym zadaniu wreszcie możemy zamontować profile, które podzielą nasze pomieszczenia na powierzchnie grzejne.

Przy tym etapie najlepiej jest też zamontować rozdzielacz, który możemy ukryć w skrzynce podtynkowej. Teraz przyszedł czas na ostatni etap naszej pracy – czyli możemy przystąpić do montażu elementów grzewczych i rozłożenia ich według projektu. Rurki grzewcze warto przymocować do styropianu na przykład klipsami.

Po tych wszystkich etapach warto sprawdzić czy system ogrzewania podłogowego jest dobrze zamontowany. Możemy sprawdzić go poprzez napełnienie systemu wodą, odpowietrzenie go i zbadanie ciśnienia. Jeśli wszystko przebiegło w porządku to na spokojnie możemy wykończyć naszych pomieszczenie, zrobienie wylewek i podłóg. Później możemy cieszyć się z przyjemnego ciepła pod naszymi stopami. Jeśli będziemy chcieli sterować temperaturą w naszych pomieszczeniach to warto wcześniej zakupić i zamontować termostaty, przy pomocy których będziemy mogli sterować temperaturą.


Powyższy materiał jest oczywiście jedynie przykładem sposobu montowania podłogówki – wszystko zależne będzie od wybranego systemu instalacyjnego (wybrany rodzaj ogrzewania połogowego w suchej lub mokrej zabudowie). Jeśli chcesz wiedzieć więcej, uzyskać darmową wycenę podłogówki, kalkulację kosztów i projekt, skontaktuj się z naszym biurem. Do kontaktu zachęcamy również firmy monterskie pragnące zakupić materiały produkcyjne do wykonywania nowoczesnej, takiej i łatwej w montażu podłogówki.