instalacja fotowoltaiki

Instalacja fotowoltaiki

Na osiągnięcie pełnej efektywności paneli fotowoltaicznych i całej instalacji energetycznej ma niebagatelny wpływ sam montaż zestawu. Instalacja fotowoltaiki jest uwarunkowana kilkoma czynnikami, z których każdy ma znaczenie na końcową jakość pracy instalacji. Do najważniejszych względów, jakie należy wziąć pod uwagę przy montażu paneli fotowoltaicznych jest położenie budynku. Na półkuli południowej, panele powinny być zwrócone na północ, zaś na południowej, czyli tej w której leży Polska, na południe.

montaż fotowoltaiki
montaż fotowoltaiki

Gdzie zainstalować panele słoneczne?

To gdzie zainstalować fotowoltaike uzależnione jest również od kąta nachylenia dachu oraz potencjalnych przeszkód terenowych na działce lub w najbliższym sąsiedztwie, które mogłyby wpływać na okresowe zaciemnienia. Jednocześnie istotne jest, iż w warunkach, w których panel jest całościowo bądź częściowo zaciemniony nie będzie on mógł działać efektywnie, a co stanowi to podstawę do unieważnienia gwarancji producenta na bezawaryjność całej instalacji.

Instalacja fotowoltaiki powinna uwzględnić łączenie szeregowe paneli, które dodatkowo powinny być ustawione pod tym samym kątem i w tym samym kierunku. Wszelkie odchylenia od jednolitego ustawienia mogą skutkować stratami mocy.

Najczęstszym miejscem instalacji paneli jest powierzchnia dachowa, jednak możliwe jest również ustawianie ich na gruncie, przy wykorzystaniu specjalnych konstrukcji. Jednakże ten ostatni sposób wykorzystuje się praktycznie w całości tylko na farmach słonecznych. Fotowoltaika na dachu wymaga określenia konkretnego podłoża oraz ogólnego ukształtowania dachu. Zdecydowana większość firm oferujących panele fotowoltaiczne, ma również w swojej ofercie systemy przeznaczone do montażu.

Koszt instalacji fotowoltaiki

To ile kosztuje montaż paneli fotowoltaicznych uzależnione jest w głównej mierze od stopnia skomplikowania miejsca umiejscowienia paneli. Przy prostym, standardowym dachu, pokrytym blachą lub blachodachówką koszt będzie zdecydowanie niższy, aniżeli w przypadku skomplikowanych skosów dachu, czy dodatkowych wymagań, np. użycia specjalnych elementów, umożliwiających przesuwanie paneli, zgodnie z ruchem słońca.

Zobacz również: pompa ciepła i fotowoltaika, koszt instalacji elektrycznej podłogówki.