koszt instalacji ogrzewania podłogowego elektrycznego

Koszt instalacji ogrzewania podłogowego elektrycznego

Ogrzewanie podłogowe elektryczne jest nie tylko przyjaznym środowisku sposobem ogrzewania budynków, ale też bardzo czystą i wygodną instalacją, ułatwiającą jej eksploatację nawet niewprawionym użytkownikom. Co więcej ogrzewanie elektryczne bardzo szybko nagrzewa powierzchnie podłogowe, szczególnie kaflowe, co przekłada się bezpośrednio na odczuwalny komfort cieplny.

koszt instalacji ogrzewania podłogowego elektrycznego
koszt instalacji ogrzewania podłogowego elektrycznego

Koszt elektrycznej podłogówki

Jednakże mimo wszystkich zalet, montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego nadal nie jest tak rozpowszechniony jak wodne ogrzewanie podłogowe. Sytuacja taka panuje głównie przez wzgląd na koszt instalacji ogrzewania podłogowego elektrycznego. Na całościowe koszty, ponoszone przez inwestora przy wybraniu takiego typu ogrzewania składa się nie tylko cena poniesiona na montaż całej instalacji, ale również koszty miesięczne eksploatacji ogrzewania podłogowego elektrycznego.

Cena montażu elektrycznego ogrzewania podłogowego w dużej mierze uzależniona jest od rodzaju wykorzystanych materiałów. Rynek oferuje nam różne rodzaje przewodów. m.in. stałooporowe czy samoregulujące, które różnią się od siebie nie tylko właściwościami, ale także ceną. Na całościowy koszt montażu ma wpływ także rodzaj użytego termostatu. Reasumując cena za 1m2 ogrzewania podłogowego elektrycznego może być nawet dwa razy wyższa niż cena montażu ogrzewania podłogowego wodnego.

Koszty eksploatacji

Jednakże dużo większy wpływ na całościowy koszt instalacji ogrzewania podłogowego elektrycznego, mają koszty jej eksploatacji. Są one wprawdzie regulowane zużyciem prądu elektrycznego ogrzewania podłogowego, jednak ceny tego rodzaju energii są tak wysokie, że nawet przy stosunkowo okrojonym zużyciu mogą znacznie zawyżać otrzymywane rachunki.

Najbardziej opłacalnym jest wykorzystywanie ogrzewania elektrycznego jako ogrzewania sferycznego, szczególnie na niewielkich powierzchniach, na których ze względów praktycznych, ogrzewanie podłogowe elektryczne jest łatwiejsze do montażu.

Na naszym blogu znajdziesz również inne wpisy dotyczące ogrzewania podłogowego, takie jak ogrzewanie podłogowe w sypialni czy ogrzewanie podłogowe w całym domu.

[Głosów: 2   Average: 1/5]