pompa ciepła i fotowoltaika

Pompa ciepła i fotowoltaika

pompa ciepła i fotowoltaika
pompa ciepła i fotowoltaika

Poszukując ekonomicznych i ekologicznych źródeł ciepła zwracamy uwagę na nowoczesne rozwiązania. Jednym z nich są panele fotowoltaiczne. Przy intensywnym nasłonecznieniu można zyskać ciepło niskim kosztem. Sytuacja zmienia się wraz z pogodą, bo brak słońca oznacza w tym wypadku brak ciepła, a pogoda w naszym kraju bywa nieprzewidywalna. Dlatego często panele solarne łączy się z innymi źródłami ciepła. Takie połączenia spotyka się np. w zestawach pompa ciepła i fotowoltaika. Takie połączenie jest korzystne zwłaszcza wtedy, gdy pompa ciepła podgrzewa wodę do centralnego ogrzewania i wodę użytkową.

Współpracująca pompa ciepła z fotowoltaiką może być zamontowana w budynkach wielorodzinnych jak i w domach wolnostojących. W blokach wykorzystuje się najczęściej pracę w systemie on-grid, gdzie instalacja fotowoltaiczna podłączona jest do sieci elektrycznej. W okresie letnim nadwyżki energii wyprodukowane przez panele są oddawane do sieci, zimą użytkownik może je „odebrać” (umożliwia to nowelizacja ustawy o OZE z 1 lipca 2016 r. dla instalacji fotowoltaicznych, gdzie wprowadzono współczynniki bilansowania nadwyżek energii zmagazynowanej w sieci).

Dofinansowanie na pompy ciepła i fotowoltaikę

Pompa ciepła i ogniwa fotowoltaiczne pasują do siebie i mogą sprawnie i ekonomicznie współdziałać. Oba źródła są zasilane energią elektryczną, a większość energii potrzebnej do ogrzewania czerpią z naturalnych źródeł – ze słońca i powietrza. Zestaw pompa ciepła + panele solarne warto zaprojektować już w trakcie planowania budowy domu. Zainteresowanie klientów takimi systemami ogrzewania jest coraz większe, tym bardziej że można uzyskać dotacje na instalacje typu pompa ciepła i fotowoltaika. Dofinansowanie może dotyczyć zakupu i montażu pomp ciepła, jak i paneli fotowoltaicznych. Kwota dofinansowania może sięgać do 70% inwestycji. Wykonanie hybrydy obu urządzeń jest dość proste, trudniejsze jest jednak odpowiednie opracowanie algorytmu ich współpracy. Właściwe ustawienie urządzeń daje gwarancję maksymalnie wykorzystanej darmowej energii, co przełoży się na wydatki.

Jeśli jesteś zainteresowany instalacją pompy ciepła i fotowoltaiki skontaktuj się z nami! Nasi eksperci chętnie wycenią dla Ciebie instalację i udzielą fachowego doradztwa.

[Głosów: 0   Average: 0/5]