oplacalnosc-fotowoltaiki

Opłacalność fotowoltaiki

Jaka właściwie jest opłacalność fotowoltaiki? To pytanie powinna zadać sobie każda osoba decydująca się na taką inwestycję. Panele słoneczne nie należą do taniej technologii. Jednakże niewątpliwie stają się one coraz bardziej popularne. Logicznie rzecz biorąc, musi oznaczać to opłacalność fotowoltaiki. Owszem – panele fotowoltaiczne w ostatecznym rozrachunku pozwalają zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy na energii elektrycznej i grzewczej.

ogrzewanie podłogowe sandersystemIle kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Dobra instalacja fotowoltaiczna kosztuje przeciętnie 4-6 tysięcy złotych za 1 kWp. Co to oznacza w praktyce? Jak określić, jaką moc potrzebujesz do zasilenia swojego domu? Przyjmuje się przelicznik 1 kWp za każde 45 zł wydanych miesięcznie na prąd. A więc, jeśli miesięczne rachunki w twoim domu wynoszą 90 zł, musisz wydać 8-12 tys. za instalację o mocy 2 kWp. Jednakże, musisz pamiętać, że cena paneli to nie jedyny koszt, jaki musisz uwzględnić. Należy do tego doliczyć cenę falownika i ekipy montującej.

Opłacalność fotowoltaiki

Jak wygląda więc opłacalność fotowoltaiki? Poniesiony koszt najczęściej zwraca się po około 6-9 latach. Przez cały okres korzystania z tego odnawialnego źródła energii, nie jesteś zależny od wahania cen prądu ani żadnych innych czynników. Instalacja fotowoltaiczna zapewnia ci całkowitą niezależność. Zaletą tego rodzaju odnawialnej energii w porównaniu z instalacjami wietrznymi, wodnymi i na biomasę jest też duża sprawność i odporność na warunki atmosferyczne.

Podsumowując, inwestycja w fotowoltaikę jest jak najbardziej opłacalna. Jest to opcja zarówno ekologiczna, jak i ekonomiczna. Ten jednorazowy wydatek jest zabezpieczeniem sobie i swoim dzieciom lepszej przyszłości – nie tylko ze względu na oszczędności, lecz także czystsze powietrze i mniejsze zużycie paliw kopalnianych.

Dowiedz się więcej!