Domy pasywne

Dom pasywny

W swym założeniu domy pasywne cechować się powinny jak największym skupieniem na zmniejszeniu zużywania energii w trakcie użytkowania. W tym celu stosuje się szereg zabiegów konstrukcyjnych, rozwiązań, instalacji wspomagających ten proces. Jednym z takich rozwiązań jest dla przykładu wybór odpowiedniej instalacji grzewczej ograniczającej zużycie energii cieplnej, produkowanej, zaplanowanej i skonstruowanej z myślą o ekonomii, ergonomii i ekologii.

Energooszczędny dom a dom pasywny

Oba rodzaje – dom pasywny i dom niskoenergetyczny – mają takie samo założenie główne, by użytkownicy zaoszczędzili na rachunkach ogrzewania domu z jednoczesną dbałością o środowisko naturalne. Nie wszystkie ich właściwości są jednak takie same. Innowacyjny projekt domu pasywnego zakłada, że jest to budowla oparta na rzucie prostokąta, a jednocześnie posiadać jedno lub dwuspadowy dach. Obostrzeń takich nie ma już w przypadku zwykłych domów energooszczędnych.

Dom pasywny
Dom pasywny

Oprócz powyższych właściwości innowacyjne domy pasywne powinny jeszcze posiadać jedną (południową) stronę całkowicie przeszkloną, a pozostałe ściany powinny również wpuszczać jak najwięcej światła do pozyskiwania energii z promieniowania słonecznego; wszystkie oprócz północnej – ta powinna być całkowicie „zamknięta”. Druga część tego stwierdzenia dotyczy również domów energooszczędnych.

Założenia domów pasywnych i energooszczędnych zgadzają się natomiast względem całkowitego rozkładu pomieszczeń. Na południu domu powinny znajdować się najczęściej wykorzystywane przestrzenie jak kuchnia, pokój dzienny i jadalnia, z kolei po przeciwnej stronie pozostaje miejsce dla pomieszczeń gospodarczych, garażu czy garderoby. Oba rodzaje domów wznosi się w różnych, dowolnych technologiach, które na celu mają jak najlepszą izolację termiczną.

Jeśli zależy Ci na instalacji energooszczędnej podłogówki wspierającej podstawowe założenia domów pasywnych, skontaktuj się z nami – doradzimy Ci i zapewnimy kompleksową obsługę.

źródło grafiki wyróżniającej: pixabay.com