Zasada działania podłogówki

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Podłogówka, czyli ogrzewanie podłogowe może być montowane jako samodzielny system grzewczy lub służyć dociepleniu poszczególnych pomieszczeń. W obydwu przypadkach podgłówka pozawala na zmniejszenie kosztów ogrzewania, a zatem jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne. W zależności od tego, gdzie zamierzamy zamontować nasze ogrzewanie podłogowe, czy będzie to dom jednorodzinny, wielorodzinny, mieszkanie czy może budynek wielkopowierzchniowy, powinniśmy rozważyć taki rodzaj ogrzewania podłogowego, które przyniesie najlepsze efekty.

Zasada działania ogrzewania podłogowego jest prosta. W zależności czy jest to wodne ogrzewanie podłogowe czy też elektryczne, czynnik grzewczy rozchodzi się w rurach zamontowanych w podłodze. Dzięki temu możemy poczuć równomierne ciepło, w pierwszej kolejności w naszych stopach, które najszybciej marzną. Taki rozkład temperatury i ogrzewanie się powietrza od dołu przynosi bardzo wiele korzyści dla zdrowia i pozwala oszczędzić na ogrzewaniu.

Mokry system ogrzewania podłogowego

Podłogówka w systemie mokrym jest przeznaczona do budynków nowych, które dopiero powstają i w planie uwzględniono ten rodzaj ogrzewania. Wymaga ona bowiem wykonania jastrychowej wylewki, a zatem nie wszędzie się nadaje.

Działanie podłogówki
Zasada działania podłogówki

Aby wykonać ogrzewaną podłogę w technologii mokrej na podłożu umieszcza się izolację przeciwwilgociową, a na niej styropianową płytę. Następnie układana jest folia, warstwa zaprawy klejowej oraz betonowa wylewka. Na tej wylewce, za pomocą klipsów, w odpowiednich odstępach układana jest specjalna rura grzewcza. Na tak przygotowane podłoże wylewa się jastrychową wylewkę, która stanowi podłoże dla ostatecznej warstwy podłogi.

Suchy system ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe w systemie suchym jest zdecydowanie lżejsze i łatwiejsze w montażu, nadaje się do mieszkań i starych budynków oraz budynków wielkopowierzchniowych. Ze względu na bardzo łatwy sposób instalacji, jest to tzw. podłogówka do samodzielnego montażu, gotowa do użycia. W tej technologii nie jest konieczne robienie wylewki, zamiast tego rozkładana jest specjalna mata grzewcza, w której układa się rury.