rury do ogrzewania podłogowego

Rury do ogrzewania podłogowego

Jednym z najważniejszych elementów ogrzewania podłogowego są rury grzewcze do podłogówki. Jeśli chcemy mieć sprawnie działający system grzewczy warto jest poświęcić więcej uwagi doborowi odpowiednich rur grzewczych.

Rury do podłogówki muszą cechować się kilkoma istotnymi parametrami, aby mogły efektywnie spełniać swoje zadania i nie generować źródeł powstawania awarii. Przede wszystkim rury do podłogówki muszą być odporne na korozję i nieprzepuszczalne dla tlenu, który to stanowi jak wiemy główny czynniki korozjogenny.

rury do ogrzewania podłogowego
rury do ogrzewania podłogowego

Jakie rury do podłogówki wybrać?

Rury do podłogówki zwykle stworzone są z plastiku, ale niektórzy, chcąc zminimalizować ryzyko korozji, decydują się na rury miedziane. Istotne jest aby rury były możliwie jak najbardziej giętkie, przy jednoczesnym zachowaniu odporności. Giętkość oraz ułożenie w zwojach umożliwia ułożenie pętli grzewczych w danym pomieszczeniu bez jakichkolwiek połączeń rur w warstwie wylewki. Działanie takie maksymalnie wzmacnia pętle grzewczą, zaś jakiekolwiek łączenia znajdujące się w wylewce są potencjalną przyczyną kosztownych awarii.

Rury do podłogówki, niezależnie z czego są zrobione, muszą być zaopatrzone w barierę antydyfuzyjną uniemożliwiającą przedostawanie się do ich wnętrza tlenu. Najczęściej wykorzystuje się rury z polietylenu sieciowanego, polibutylenu, polipropylenu oraz te, posiadające wkładkę z aluminium.

Rury do ogrzewania podłogowego

To, jakie rury do podłogówki wybierzemy jest uzależnione od naszych możliwości finansowych, specyfiki budynku, prognozowanego obciążenia instalacji grzewczej oraz rodzaju układów grzewczych wybranych przez projektanta. Zarówno materiał z jakiego stworzone są rury, jak i średnica rur do podłogówki jest zawarta w projekcie ogrzewania podłogowego, jaki przygotowuje się zawsze przed przystąpieniem do prac montażowych.