instalacja podłogowa

Instalacja podłogowa

Instalacja podłogowa to luksus na który jest cię stać. Jeszcze do niedawna podłogówka uznawana była za dobro luksusowe, drogie i trudne w montażu, choć oczywiście mające wiele zalet i zapewniające ogromny komfort użytkowania. Obecnie, wraz z szybkim rozwojem technologii i upowszechnieniem się instalacji grzewczych powierzchniowych, co wpłynęło na obniżenie cen materiałów potrzebnych do instalacji, ogrzewanie podłogowe stało się jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań dla nowoczesnych budynków mieszkalnych, zwłaszcza jednorodzinnych.

instalacja podłogowa
instalacja podłogowa

Instalacja podłogowa – zalety

Instalacja Podłogowa stanowi bardzo korzystne rozwiązanie, które przynosi nie tylko ulgę portfelowi inwestora i użytkownika instalacji ale także niesie ze sobą szerokie możliwości uzyskania korzyści o charakterze zdrowotnym. Podłogówka bowiem pozwala na znaczną ulgę w swoich schorzeniach astmatykom i alergikom, a także osobom cierpiących na schorzenia górnych dróg oddechowych. Dzięki temu, że ogrzewanie podłogowe ogranicza powstawanie zjawiska unoszenia się ciepła do góry, kurz, roztocza i inne drobnoustroje nie wzbijają się w powietrze i nie dostają do płuc mieszkańców. Co więcej ogrzewanie podłogowe utrzymuje tez w pomieszczeniach pewien naturalny poziom wilgotności co sprzyja łagodzeniu problemów oddechowych.

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Zasadniczo na rynku funkcjonują dwa rodzaje ogrzewania podłogowego. Pierwszym jest podłogówka wodna, a drugim elektryczna. Każdy z obu typów instalacji podłogowych ma swoje wady i zalety, ale głównym kryterium rozstrzygającym dla wielu inwestorów jest cena, a ta w przypadku ogrzewania elektrycznego jest wyższa na każdym froncie. Przede wszystkim zakup i instalacji, montaż i na koniec cały okres eksploatacji- energia elektryczna jest z zasady droga, a wiec i koszty utrzymania ogrzewania o nią opartego nie będą należały do tanich. Inaczej sprawa wygląda przy ogrzewaniu podłogowym wodnym, które np. w połączeniu z piecem na drewno generuje już spore oszczędności.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne ma jednak sporą zaletę, która dla niektórych inwestorów stanowi niemal przymusowy wyznacznik. Przede wszystkim jest lekkie, a do niektórych domów ze starego typu, czy mieszkań ze stropami o ograniczonej nośności, podłogówka wodna się po prostu nie nadaje. Jeśli więc koniecznie chcemy w takim przypadku ogrzewanie podłogowe, nie mamy wyjścia i musimy skorzystać z ogrzewania elektrycznego. Tak więc na decyzję o tym jakie ogrzewanie podłogowe wybrać ma wpływ nie tylko osobiste chęci, ale i uwarunkowania techniczne.