zasada działania wentylacji mechanicznej

Zasada działania wentylacji mechanicznej

Zasadniczym zadaniem rekuperatora jest usunięcie z budynku powietrza zużytego i zastąpienie go nowym, świeżym i czystym. Rekuperacja sprowadza się do tego, iż dwie masy powietrza są przetaczane przez wymiennik ciepła, w którym dochodzi do zjawiska oddania ciepła. To, jak działa wentylacja mechaniczna jest stosunkowo proste, dwie masy powietrza, jedna wpompowywana z zewnątrz, a druga wypompowywana ze środka budynku mijają się, oddzielone tylko cienką ścianką z tworzywa sztucznego. Bariera ta nie pozwala na mieszanie się obu strumieni powietrznych, ale za to umożliwia wymianę temperatury, stąd też możliwość oddawania ciepła z jednego strumienia do drugiego.

zasada działania wentylacji mechanicznej
zasada działania wentylacji mechanicznej

Jak działa rekuperacja?

Zasada działania wentylacji mechanicznej w okresie zimowo-jesiennym polega na oddawaniu ciepła przez strumień powietrza wywiewany z budynku, strumieniowi wwiewanemu. Jednak w okresie wiosenno-letnim sytuacja staje się zupełnie odwrotna. To właśnie strumień wwiewany do wnętrza pomieszczeń oddaje ciepło, przyniesione z zewnątrz, strumieniowi, który z budynku wychodzi. Dzięki temu, powietrze wpadające do pomieszczeń, ma niższą temperaturę niż to, z niego wychodzące.

Zasada działania wentylacji mechanicznej

Zasada działania wentylacji mechanicznej to jedna z głównych zalet rekuperacji, gdyż to właśnie dzięki niej uzyskujemy znaczne oszczędności w kosztach ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń. Rekuperacja pozwala na ograniczenie strat cieplnych w nowych, izolowanych budynkach nawet do 80%. Wpływ na budżet domowy jest ewidentnie zauważalny. Dla wielu jednak istotną bariera zapobiegającą założeniu rekuperacji jest jej cena. Koszt zakupu rekuperatora jest stosunkowo wysoki. W zależności od użytego wymiennika ciepła, króćców, sterowników i dodatkowych podzespołów, a także mocy wentylatorów i producenta cena waha się od 5 do 10 tysięcy złotych. A to nie koniec wydatków. Do stworzenia instalacji potrzeba dodatkowych części, których koszt oscyluje w granicach 4 tysięcy oraz oczywiście montażu i ewentualnych przeróbek budowlanych w pomieszczeniach.

Mimo dość wysokiej ceny rekuperacja jest systemem opłacalnym, zwłaszcza przy połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Jeśli jesteś zainteresowany montażem podłogówki, to skontaktuj się z nami a otrzymasz zupełnie darmową wycenę! Nie zwlekaj!

[Głosów:0    Średnia:0/5]