projekt termomodernizacji

Projekt termomodernizacji

Wśród wielu przyczyn zwiększania się kosztów użytkowania budynków należy wymienić przede wszystkim nadmierne straty cieplne wywołane złą izolacją termiczna budynku, w tym przegród zewnętrznych, podłóg, stropów, dachów, okien oraz także niską sprawnością bądź wręcz niewydolnością instalacji grzewczych. Sprawdzoną receptą na obniżenie rachunków i obniżenie ilości wykorzystywanej energii cieplnej jest przeprowadzenie termomodernizacji budynku.

Jak wykonać projekt termomodernizacji?

Podstawą dobrze przeprowadzonego docieplenia i usprawnienia instalacji jest odpowiednio przygotowany projekt termomodernizacji. Powinien on uwzględniać bieżący stan techniczny budynku, możliwości przystosowania go, a także rozpisane, poszczególne etapy przeprowadzenia modernizacji. Plan termomodernizacji powinien przewidywać prace nad dodaniem warstwy materiału o dokładnie opisanych właściwościach izolacyjnych, styropianu bądź wełny mineralnej, na ścianach zewnętrznych budynku, a także na stropach i pod poszyciem dachu.

projekt termomodernizacji domu
projekt termomodernizacji domu

Wymiana okien i drzwi

Newralgicznymi punktami każdego domu są także drzwi zewnętrzne oraz okna, przez które traci się od 15 do aż 30% pobieranej energii cieplnej. Stąd też projekt termomodernizacji powinien uwzględniać również wymianę okien i drzwi na szczelniejsze oraz dokładne zaizolowanie warstwy łączącej je ze ścianami.

Usprawnienie systemu wentylacji

Ocieplanie domu to jednak nie koniec zmian w trakcie procesu termomodernizacji. Koniecznym do przeprowadzenia etapem jest również usprawnienie systemu wentylacji. Najczęściej stosowanym sposobem wymiany powietrza w polskich domach jest wentylacja naturalna, czyli grawitacyjna. Jej istotną wadą jest brak możliwości regulacji, zaś intensywność procesów wymiany powietrza jest bezpośrednio uzależniona od pogody, nie zaś od potrzeb użytkowników. Świetnym uzupełnieniem wentylacji naturalnej jest wentylacja mechaniczna, w której wymiana powietrza opiera się o prace wentylatorów.

Wymiana systemu ogrzewania

Kolejnym etapem jest usprawnienie bądź całkowita wymiana kotła grzewczego bądź węzła ciepłowniczego, a także zaopatrzenie się w automatykę sterującą. Urządzenia starszego typu mają główną wadę, jaką jest postępująca z wiekiem niska sprawność. Modernizacja zaś opiera się przede wszystkim na wymianie systemu ogrzewania na nowszy i umożliwiający automatyczne dostosowywanie do warunków. Coraz częściej w trakcie procesu termomodernizacji wymienia się tradycyjne ogrzewanie np. na ogrzewanie podłogowe. Jego zalety to nie tylko oszczędność energii, ale również komfort i wygoda użytkowania. Jeśli jesteś zainteresowany darmową wyceną systemu ogrzewania podłogowego, to skontaktuj się z nami – nasi eksperci wykonają go dla Ciebie zupełnie za darmo!

[Głosów:0    Średnia:0/5]