instalacje co

Instalacje CO

Instalacje centralnego ogrzewania to obecnie fundament systemu grzewczego w praktycznie każdym, współczesnym budynku, szczególnie mieszkalnym. Decyzje związane z systemem grzewczym są niezwykle istotne, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, iż muszą być podejmowane na dość wczesnym etapie budowy i mają daleko posunięte skutki. Przykładowo, jeśli założymy, iż dom będziemy opalać gazem ziemnym, możemy całkiem zrezygnować z dodatkowych pomieszczeń typu kotłownia czy pomieszczenia na składowanie drewna bądź węgla. Jeśli jednak w trakcie użytkowania instalacji CO, zmienimy zdanie i zapragniemy rozpocząć ogrzewanie przy pomocy kotła na drewno, to nie tylko będziemy zmuszeni do wymiany kotła, ale także do wygospodarowania miejsca, które wcześniej było nam zbędne.

Instalacje CO – podział

instalacje centralnego ogrzewania
instalacje centralnego ogrzewania

Instalacje CO generalnie dzielą się na dwa typy układów- otwarty oraz zamknięty. W praktyce użytkowania można wyróżnić także opcję mieszaną, która łączy cechy i jednego, i drugiego układu. Przy szukaniu zalet i wad obu rozwiązań warto wziąć pod uwagę fakt iż, wykorzystanie wszelkiego rodzaju typów podłączeń centralnego ogrzewania jest regulowane przepisami i normami prawnymi krajowymi, a także unijnymi. Stan ten istotny jest przede wszystkim w sytuacji, gdy orientujemy się jak wykonać instalacje co samodzielnie.

Montaż instalacji CO

Najważniejszy element całego procesu podłączania instalacji, to poprawny schemat instalacji co. Poszczególne rozwiązania podłączeń kotłów grzewczych i instalacji są uzależnione od indywidualnych preferencji inwestorów. Schematy podłączeń mogą być bardzo proste, np. jeden z najczęściej pojawiających się w budownictwie mieszkalnym; schemat pojedynczego kotła pracującego z jednym obiegiem c.o. i zewnętrznym zasobnikiem c.w.o.

jak i znacznie bardziej skomplikowane, np. schemat pojedynczego kotła ze sterowanym zaworem trójdrożnym, obiegiem C.W.U, dwoma obiegami C.O. oraz obiegiem solarnym, ze zbiornikiem wyrównawczym i elektronicznie regulowanym systemem grzewczym.

Zobacz również: pompa ciepła i fotowoltaika, instalacja fotowoltaiki.

[Głosów: 0   Average: 0/5]