Ogrzewanie podłogowe w całym domu

Ogrzewanie podłogowe w całym domu

W ostatnich kilku latach szczególnie popularne stało się ogrzewanie podłogowe montowane w całym domu. Rozwiązanie to systematycznie zdobywa nowych zwolenników, jednak obok szeregu zalet, ma również kilka wad, które dla wielu przyszłych posiadaczy czterech ścian dyskwalifikują je z możliwości obrania go jedynym system ogrzewania całego domu.

Jakie wady ma ogrzewanie podłogowe w całym domu?

Wodna podłogówka w całym domu nie zawsze jest najekonomiczniejszym rozwiązaniem. Dużą wagę w wykorzystaniu ciepła, jakie daje wodne ogrzewanie podłogowe odgrywa materiał wierzchni, pokrywający instalację. W przypadku wykorzystania kafelków czy kamienia, udaje się wykorzystać większość ciepła oddawanego przez instalację w ramach promieniowania cieplnego, ale już w pomieszczeniach z podłogami drewnianymi oddawanie ciepła jest znacznie zmniejszone.

Ogrzewanie podłogowe w całym domu
Ogrzewanie podłogowe w całym domu

Dodatkowo ogrzewanie podłogowe w całym domu może powodować rozsychanie i rozchodzenie się elementów drewnianych lub ze sklejki. Koszty ogrzewania podłogowego w całym domu, z powodu wykorzystania specjalnych gatunków drewna bądź paneli, zdecydowanie różniących się od tych standardowych, mogą być bardzo duże i znacznie przewyższać uzyskiwane w ramach tego typu ogrzewania, oszczędności.

Na co się zdecydować?

Z tego też powodu wiele osób decyduje się na rozwiązanie: podłogówka tylko na parterze. Przy takim założeniu wiele osób większą część parteru wykańcza płytkami, starając się w ten sposób jak najefektywniej wykorzystać zalety tego typu ogrzewania. Innym wyjściem jest także zamontowanie ogrzewania podłogowego jedynie w pomieszczeniach, w których planujemy położyć kafelki np.: łazienka, kuchnia, hol, zaś w reszcie pomieszczeń wykorzystać tradycyjne ogrzewanie kaloryferowe. Mieszana instalacja ogrzewania sprawdza się dobrze w jednorodzinnych domach o mieszanych strukturach podłóg, wykorzystując zalety podłogówki, tam gdzie jest to możliwe i sensowne.

Na blogu znajduje się więcej wpisów dotyczących ogrzewania podłogowego. Zachęcamy do zapoznania się z nimi. Poruszone zostały m.in. tematy inteligentnego domu czy podłogówki krok po kroku.