Inteligentny dom

Inteligentny dom

W dzisiejszych czasach co raz nowsze technologie pozwalają człowiekowi dbać o nasze bezpieczeństwo, a zarazem podnoszą one nasz komfort i pozwalają nam zaoszczędzić nieco czasu. Tak jest też w naszych domach – coraz więcej urządzeń jest zautomatyzowanych, a my co raz więcej czynności wykonujemy w zasadzie przy machnięciu palcem. Nie dziwi więc raczej, że można iść krok dalej i stworzyć w pełni inteligentny dom, który będzie sam dostosowywał się do naszych potrzeb. Oczywiście są to pewne koszty, ale decyzji o projekcie inteligentnego domu i jego zrealizowaniu na pewno nie pożałujemy.

Prowadzenie domu staje się łatwiejsze dzięki zautomatyzowaniu wielu urządzeń. Działają one przy pomocy urządzeń silnikowych jak np. w bramach wyjazdowych czy roletach, a częścią będziemy mogli sterować przy pomocy urządzeń GSM takich jak smartfon czy tablet, nawet na laptopie itp. Dzięki temu będziemy mogli nie tylko na odległość sterować naszymi urządzeniami audio, wideo, oświetleniem, wentylacją, klimatyzacją, ogrzewaniem czy zraszaczami ogrodowymi, ale także sprawdzimy jaka jest prognoza, pogody na zewnątrz, jaka temperatura jest w naszym domu i dostosować ją do takiej jaka będzie nam odpowiadała.

Niepewnych nowoczesnych technologii na pewno zainteresuje fakt, że w nowoczesnych domach można zaobserwować spadek kosztów za zużytą energię elektryczną jak i ogrzewanie. W przypadku prądu jest to oszczędność około 15%, a przy ogrzewaniu spadek opłat może wynieść nawet 40%. Poza samym udogodnieniem życia, inteligentne technologie mogą zadbać o nasze bezpieczeństwo. Będziemy mogli sprawdzać, gdzie zostały otwarte drzwi czy okna, wyłączać na raz wszystkie urządzenia RTV i AGD, albo nawet wyłączać zasilanie w gniazdkach – co na pewno docenią rodzice małych dzieci, które nieopatrznie mogą włożyć jaki przedmiot do kontaktu.

Inteligentny dom poza wygodą i ochroną może również informować domowników o różnych parametrach. Możemy więc monitorować ile zużywamy energii elektrycznej, a nawet ile zużywa go jedno konkretne urządzenie. Można zobaczyć temperaturę w pomieszczeniu i oczywiście ją regulować i ustawiać jak ma się kształtować o danej porze. Możemy też ustawiać rolety by na przykład same podnosiły się o 6.00 rano, a opuszczały o 21.00. Nie musimy wszystkich rolet programować tak samo i inaczej ustawić godziny na parterze, a inaczej na piętrze, czy w poszczególnych pomieszczeniach.

Inteligentne domy
Inteligentne domy

Jeśli właśnie budujemy dom lub jesteśmy w fazie jego projektowania to właśnie najlepszy czas na to by pomyśleć o montażu dodatkowej instalacji by w przyszłości móc inteligentnie sterować swoim własnym domem. Właśnie wtedy najlepiej jest zamontować dodatkową instalację elektryczną jest to ośmiożyłowa skrętka komputerowa, którą doprowadza się w miejsca gdzie będą znajdowały się urządzenia elektryczne, gniazdka i włączniki. Warto więc zaplanować gdzie będą znajdowały się w domu dane urządzenia tak by można było rozłożyć wyżej wymieniony przewód.

Oczywiście wygoda i bezpieczeństwo w przypadku inteligentnego domu idzie w parze z wysokimi kosztami. Koszty są różne w zależności od tego co i ile urządzeń chcemy zautomatyzować dlatego cena montażu może wahać się w granicach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Inwestycja ta tak zostało wspomniane wcześniej kiedyś się zwróci dzięki mniejszemu zużyciu energii elektrycznej.


Brak dodatkowych kosztów inwestycyjnych nie musi się jednak wiązać  montażem podłogówki – jest ona bowiem dostępna już w cenie klasycznego ogrzewania konwekcyjnego. Możesz liczyć na nas w tym zakresie. Zapraszamy do kontaktu również osoby, które pragną zdobyć darmową wycenę podłogówki.

Sprawdź też: podłogówka krok po kroku, koły klasy 5, ogrzewanie podłogowe – sucha zabudowa.

[Głosów: 1   Average: 5/5]